ТЕМА: Forex Makedonija Arena Swiss Skopje

Пазари на капитал во светот: акции, обврзници, фондови, фјучерси, опции, форекс...

Re: Forex Makedonija Arena Swiss Skopje

Темаод Bay1 » 18 Ное 2014, 15:55

Позитивен Напиши:Прашање: До кога Швајцарска национална банка вештачки ќе го држи франакот на ниско ниво? Да очекуваме уште една силна корекција од нејзина страна или ќе го пушти природно да порасне, приближувајки му се на еврото 1:1?Одговор на Позитивен

Швајцарскиот франк става на минимум еврото на девизниот курс се поблиску и поблиску. И покрај падот на еврото на најниско ниво во последниве две години, Морган Стенли не гледа опасност од паѓање на евра под / CHF 1,20. Код SGKB (Саинт Галлен Кантонал Банк) предупредува сепак против крајната лизгава патека.

Помеѓу 22 мај 2013 и 13 ноември 2014 година, курсот на еврото падна од CHF 1,2650-1,2017 франци (-5,01 проценти). Падот беше влошена последниот пат од злато иницијатива. Покрај тоа, лабава монетарна политика на Европската централна банка (ЕЦБ) е крчка во позадина. Исто така има и нови тензии во Украина, како и законски задолжително конверзија на девизни кредити во Унгарија. се зголеми набавки на франци на резултатот.

"Тоа е фактор на ризик на хоризонтот, кој добива некои од вниманието на пазарите", вели Иан Stannard на Морган Стенли злато иницијатива. "Но, мислам дека ние треба да го видиме сето тоа во контекст. Дури и ако тие (злато иницијатива) ќе бидат прифатени, реалната имплементација најверојатно ќе потрае неколку години", рече Stannard, шеф на европската валута стратегија.

Швајцарската Народната банка: "Нема дискусии, ние ќе осигуруваме со најголема решителност дека минималната цена не ЕУР не е доведена во прашање", рече потпретседателот на СНБ Фриц Zurbrügg минатиот вторник во Женева.
Прикачувања
Forex prognose chfeur Arena.png
Forex prognose chfeur Arena.png (9.5 КиБ) Видено 7219 пати
Bay1
 
Мислења: 31
Зачленет: 11 Ное 2014, 01:37

Re: Forex Makedonija Arena Swiss Skopje

Темаод Bay1 » 19 Ное 2014, 01:54

http://www.fxarena.ch/
Прикачувања
Forex-Makedonija-FxArena-trgovija devizen-kurs2.JPG
Forex-Makedonija-FxArena-trgovija devizen-kurs2.JPG (41.78 КиБ) Видено 7205 пати
Bay1
 
Мислења: 31
Зачленет: 11 Ное 2014, 01:37

Re: Forex Makedonija Arena Swiss Skopje

Темаод Bay1 » 19 Ное 2014, 02:04

Foreks Makedonija
Arena Swissquote Skopje
Прикачувања
Forex Devizen Kapital Makedonija2.JPG
Forex Devizen Kapital Makedonija2.JPG (76.38 КиБ) Видено 7205 пати
Bay1
 
Мислења: 31
Зачленет: 11 Ное 2014, 01:37

Re: Forex Makedonija Arena Swiss Skopje

Темаод Bay1 » 19 Ное 2014, 13:05

Prodolzuva impresivnata serija na DAX od pocetokot na ovaa nedela.Edna od glavnite dvigateli sekako bese ZEW ekonomskite ocekuvanjapo deset meseci po red za prv pat povtorno vo porast na najvisoko nivo od avgust 2014 godina.Vo kombinacija so ponedelnikot vo Brisel otvoren prikazaniot Mario Dragi za podarocnik na pari ke go vrati Dax-ot na 9400 brendot.

Za mojata analiza nisto ne e promeneto, Dax e ranliv i zagrozen da na krajot na mesecot ke se urne na 9400 Poeni.nie gledame ovde samo spekulacia za ponatamosno likvidnosta od strana na centralnite banki,osobeno ne ECB:bidejki ako nekoj naoga kupuvaci za alternativnite akcii,togas sigurno se denominirani vo amerikanski dolar,favorizirani od spiralata na evroto vo odnos na amerikanskiot dolar i prodolzuva so pomos na ekspanzivna prikazana EZB vo odnos na FED.

Forex Makedonija Arena Swiss
Прикачувања
Dax Forex Makedonija.jpg
Dax Forex Makedonija.jpg (34.13 КиБ) Видено 7199 пати
Bay1
 
Мислења: 31
Зачленет: 11 Ное 2014, 01:37

Re: Forex Makedonija Arena Swiss Skopje

Темаод Bay1 » 24 Ное 2014, 20:36

Од околу средината на 2010 година,пресврт на шемата каде што на саемот се види Ревидирана Зона (Вредност на површината *Валуе Ареа) се движи на околу 85,00 до околу $ 105,00. Ние во моментов сме многу пониско од оваа Зона, вредноста Површина на месечна основа постојано се пресели надолу, што опишува здрав надолен тренд. Сега Нафта дојде до застој во 74er бренд. Во оваа област некои POCs (главни трговски области) биле дел на почетокот за опсег, во 3 четвртина на 2011 година, и во 2 четвртина на 2012 година.

Како може да продолжува во оваа "голема визија"? На дното е достапен 70 брендот како поддршка, кое евентуално би можеле уште да се тестираат, но бидејќи ние сме надвор од (Value Area 85-105), во област на Зона (unfair-low), можете, исто така,да размислате за корекција до (fair-low, zona 85-105), до врвот на ниска вредност од околу $ 85,00 како прва цел.
Прикачувања
Crude-Oil-Gold--und-Silber---Market-Profile-24.11.2014-Forex Makedonija Arena Swiss.png
Forex Makedonija Arena Swissquote
Crude-Oil-Gold--und-Silber---Market-Profile-24.11.2014-Forex Makedonija Arena Swiss.png (239.3 КиБ) Видено 7167 пати
Bay1
 
Мислења: 31
Зачленет: 11 Ное 2014, 01:37

Re: Forex Makedonija Arena Swiss Skopje

Темаод Bay1 » 24 Ное 2014, 21:29

Германскиот индекс- DAX

Добри податоци за IFO бизнис климата се зголеми од 103,2 во ноември на 104,7 за прв пат во шест месеци и тоа значи дека германскиот бруто домашниот производ ќе биде најавен со раст од 1,3%.

Но, грубо будење доаѓа. Не мора до крајот на годината, каде мотото е "мир, радост, Gingerbread"

Forex Makedonija Arena Swissquote http://www.fxarena.ch
Прикачувања
DAX-im-Forex-Makedonija-Arena-Swissquote-Skopje.png
DAX-im-Forex-Makedonija-Arena-Swissquote-Skopje.png (76.05 КиБ) Видено 7161 пати
Bay1
 
Мислења: 31
Зачленет: 11 Ное 2014, 01:37

Re: Forex Makedonija Arena Swiss Skopje

Темаод Bay1 » 08 Дек 2014, 14:44

Zasto da trguvame so brokerski Spredovi koga mozeme da trguvame so Medjubankarski Spredovi na Arena Swissquote?

www.fxarena.ch
Прикачувања
IMG_26159843652570.jpeg
IMG_26159843652570.jpeg (22.98 КиБ) Видено 7099 пати
Bay1
 
Мислења: 31
Зачленет: 11 Ное 2014, 01:37

Re: Forex Makedonija Arena Swiss Skopje

Темаод Bay1 » 11 Дек 2014, 03:14

Bay1
 
Мислења: 31
Зачленет: 11 Ное 2014, 01:37

Re: Forex Makedonija Arena Swiss Skopje

Темаод Bay1 » 12 Дек 2014, 20:16

Bay1
 
Мислења: 31
Зачленет: 11 Ное 2014, 01:37

Re: Forex Makedonija Arena Swiss Skopje

Темаод Bay1 » 15 Дек 2014, 14:11

Чекор по чекор можете да го следете вебсајтот и на македонски јазик.

http://www.fxarena.ch/page/about-us/
Прикачувања
arenaskopjeMacedonia.png
arenaskopjeMacedonia.png (245.74 КиБ) Видено 7041 пати
Bay1
 
Мислења: 31
Зачленет: 11 Ное 2014, 01:37

ПредходноСледно